https://europeanspallationsource.se/
Igår färdigställdes den 600 m långa huvudtunneln vid ESS i Lund (European spallation source i Lund).
Syftet med anläggningen är att använda neutroner för att undersöka olika material och ämnen såsom mediciner.
Elva olika länder deltar i projektet. Med hjälp av braggs lag kan man undersöka strukturen på atomär nivå med neutronerna som har fördelen att inte växelverka elektriskt med de atomer de skall undersöka.
De olika stationerna vid ESS blir:
Beer: en neutrondiffraktometer för tillverkningsprocesser, konstruktion och produktutveckling samt verkstadsindustri med anknytning till materialvetenskap,
dream är en diffraktometer för prov i pulverform.
estia neutron-reflektometer som ger info om tunna filmers densitet, tjocklek och magnetiska egenskaper.
Skadi studerar ytstruktyrer från nm till mikrometer.
Freia horisontell reflektometer. Möjliggör studier av molekylära tunna filmer på ytan hos vätskor och gränssnittet mellan fasta material. Viktigt vid studier av polymerer.
Heimdal pulverdiffraktionsinstrument.
C-spex time of flight electro meter strukturstudier och dynamik hos hierarkiska system som vätskor kolloider, polymerer, skum, gener, biologiska materia.
Vor
Odin
Bifrost